• محصول
ارم طب نور
۱۳۹۳/۴/۲

من یک دیابتی هستم آیا می‌توانم روزه بگیرم؟

این پرسش و ده ها پرسش نظیر آن سوالات رایج دیابتی ها در ماه مبارک رمضان است.
چنانچه افراد دیابتی آموزش های لازم جهت کنترل قند خون خود را دریافت کرده باشند به خوبی قادرند، تشخیص دهند که آیا می توانند روزه بگیرند یا خیر، زیرا این افراد طی آموزش های خود دریافته‌اند که به کدام گروه از دیابتیها تعلق دارند و در مورد شرایط روزهداری در هر گروه حتما با پزشک خود مشورت می نمایند.
افراد تحت درمان با انسولین از آنجا که باید به دفعات غذا میل کنند لذا توصیه نمی‌شود روزه بگیرند. همچنین افرادی که دچار عوارض دیابت شده‌اند مثل نوسانات شدید قند خون، عوارض چشمی، کلیوی، عصبی و قلبی-‌ عروقی بهتر است از روزه‌داری اجتناب کنند. در خصوص افراد تحت درمان با داروهای خوراکی و آنهایی که بدون دارو قند خونشان را کنترل می کنند لازم است قبل از گرفتن روزه حتما با پزشک معالج خود مشورت نمایند.
متاسفانه بیشتر افراد دیابتی درخصوص تغذیه صحیح در دیابت اطلاعات لازم را ندارند و به تصور غلط، مصرف غذاهایی با قند زود جذب مثل حلوا، خرما، شله‌زرد و... را طی دوران روزه‌داری بلامانع می‌دانند. خوب است این عزیزان توجه داشته باشند، زمان روزه‌داری هم باید مطابق تغذیه صحیح دوره‌های دیگر رفتار کنند. خوردن این نوع خوراکی‌ها در زمان روزه‌داری برای آنان مجاز نیست و بهتر است این افراد از مواد نشاسته‌ای دیرجذب مثل نان، میوه و لبنیات استفاده کنند. همچنین باید توجه داشته باشند مواد نشاسته‌ای را به دفعات و در حجم کم‌مصرف کنند.

پس به خاطر داشته باشید اگر به مهمانی افطاری می روید دیابت هم همراه شما می‌آید، در نتیجه مقدار و نوع غذایی را که انتخاب می‌کنید بسیار مهم بوده و بهتر است مقدار غذای افطار خود را به 2 الی 3 وعده تقسیم کنید و از خوردن همه مواد غذایی در یک زمان خودداری نمایید.
فعالیت بدنی شما باید در حد معمول باشد و استراحت زیاد به نفع شما نیست. اموری که به فعالیت جسمی شدید نیاز دارند را بهتر است بعد از ظهرها انجام ندهید تا از افت شدید قند خون پیشگیری نمایید.ورزش سبک 1510 دقیقه‌ای هنگام صبح احتمالاً برایتان مناسب است اما ورزش هنگام بعد از ظهر و قبل از افطار می‌تواند مشکل‌ساز باشد. باید در صورت امکان طی شب‌ها چند ساعت بعد از افطار زمانی را به ورزش اختصاص دهید.


ثبت دیدگاه
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.نام: *
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:*
لطفاً عبارت نمایش داده شده در تصویر بالا را وارد نمایید.
بازگشت به تغذیه در دیابت