• محصول
ارم طب نور
۱۳۹۳/۳/۵

فلج معده یا گاستروپارزی

فلج معده، اختلالی است که بیشتر در بین افراد دیابتی دیده میشود و در این بیماری زمان زیادی طول می کشد که معده تخلیه شود. عصب واگ که مسئول کنترل حرکت غذاست در این بیماری آسیب می بیند و عضلات معده و روده به طور معمول کار نمی‌کنند و حرکت غذا کند یا متوقف می شود. اگر میزان سطح قند خون در یک دوره زمانی طولانی بالا باشد، سبب تغییرات شیمیایی در اعصاب و آسیب به رگ های خونی حامل اکسیژن و مواد مغذی به اعصاب می شود.
علائم بیماری:

علائم و نشانه های فلج معده شامل موارد زیر است:

سوزش معده
تهوع
استفراغ غذای هضم نشده
احساس پری معده در هنگام غذا خوردن
کاهش وزن
نفخ شکم
قند خون نامنظم
فقدان اشتها
رفلاکس معده و مری
انقباض دیواره معده
این علائم بسته به فرد می تواند ضعیف یا شدید باشد.

عوارض بیماری چیست؟

فلج معده ممکن  است کنترل بیماری دیابت را سخت‌تر کند. همچنین وقتی غذا به مدت طولانی در معده بماند می تواند باعث رشد باکتریها شود. اگر مواد غذایی به صورت توده دربیاید می تواند باعث تهوع، استفراغ و انسداد در داخل معده شود. این توده می تواند خطرناک باشد و ورود غذا به روده را مسدود کند.
نحوه تشخیص:
تشخیص بیماری با روشهای مختلفی انجام می شود، که معمولا تایید یک یا دو روش برای تشخیص بیماری لازم است.
باریوم اشعه، رادیو ایزوتوپ معده، آزمایش خون، آندوسکوپی یا سونو گرافی از جمله  روشهای تشخیص این بیماری است.

نحوه درمان:

بخش مهم درمان به کنترل قند خون مربوط می شود، که شامل انسولین، داروی خوراکی، تغییر در تغذیه، زمان خوردن و در موارد شدید تغذیه با لوله یا تغذیه وریدی تجویز می گردد.
برای کنترل قند خون شاید لازم باشد از انسولین استفاده شود، ویا انسولین را بجای اینکه قبل از غذا دریافت کنید بعد از غذا تزریق کنید. اندازه گیری منظم قند خون ضروری می‌باشد. درمان دارویی و تغییر در غذا و وعده های غذایی  می‌تواند برای درمان تجویز شود. در این موارد می توانید از پزشک و متخصص تغذیه کمک بگیرید. به عنوان مثال در هر وعده غذایی غذای کمتری میل کنید و به جای 3 وعده غذایی سنگین، 6 وعده غذای سبک بخورید. به آرامی غذا بخورید، بعد از غذا خوردن بنشینید و سپس اندکی پیاده روی کنید. از غذاهای پرچرب و پرفیبر پرهیز کنید، زیرا چربی به طور طبیعی سرعت هضم غذا را کند می کند.فیبر نیز به سختی هضم می شود و ممکن است در معده باعث ایجاد توده های غیر قابل هضم شود. همچنین ممکن است غذاهای مایع یا داروهایی تسریع کننده هضم غذا توصیه گردد.


دیدگاه مخاطبان
مهران فروغ نیا
۱۳۹۳/۱۱/۱۸
خوب و مفید. ممنون.
ثبت دیدگاه
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.
نام:*
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:*
لطفا عبارت مقابل را در
فرم زیر وارد کنید:*
Visual CAPTCHA

ثبت دیدگاه
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.نام: *
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:*
لطفاً عبارت نمایش داده شده در تصویر بالا را وارد نمایید.
بازگشت به عوارض دیابت